Aileler Çocuklarının Tatil Rehavetine Dikkat Etmeli!

Aileler Çocuklarının Tatil Rehavetine Dikkat Etmeli!

Aileler Çocuklarının Tatil Rehavetine Dikkat Etmeli!

Pazartesi itibari ile yarıyıl tatilinden çıkan öğrenciler yeni bir döneme başlamak üzere eğitim hayatına geri döndüler. Yeni eğitim döneminin tatil rehaveti ile ilgili dikkat edilmesi gereken kimi problemleri beraberinde getirebileceğine dikkat çeken Aile Terapileri ve Terapistleri Derneği (TERAPİDER) Genel Başkanı Uz. Dr. Taner Canatar; ‘Bilindiği üzere eğitime ara verildiğinde öğrencilere tatil ödevi verilmesi yasaklandı. Bu, iki uzun hafta boyunca okulla ilgili her türlü etkinlikten uzakta olmaları demek.  Bu yüzden tatilden okula tekrar geçişin olduğu bu sürece dikkat edilmeli. Küçük yaş grubu öğrencilere, uyum sağlayabilmeleri için anlayışlı davranılarak tekrar okula adapte olana dek süre verilmeli. Okula gitmek istememe, ödev yaparken ya da ders dinlerken zorlanma gibi görülebilecek kimi sorunlarda anlayışla yaklaşılmalıdır. Daha büyük yaş grupları içinse başka türlü problemler söz konusu. Her ne kadar tatilde ödev yasak olsa da sınava hazırlık uzun aralara izin vermeyen bir süreç. Hazırlık maratonunda gençlerin iki hafta gibi bir süre dersleri ve hazırlık süreçlerinden uzak kalması çok mümkün olmuyor. Hatta bu iki haftalık ara tatil genel tekrar, etütler, telafi dersleri gibi konular için fırsat olarak görüldüğünden sınav hazırlığındaki öğrenciler için ekstra ders çalışıldığı bir zaman olarak bile görülebilir.  Ortaokulun başından üniversiteye girene dek öğrencilerin sınav maratonu içinde yer aldığı düşünülecek olursa herkesin tatilde olduğu bir dönemden fazlaca ders çalışarak çıkan bir öğrencinin de okula uyum sorunu yaşaması doğaldır.’ dedi.

TERAPİDER Kurucu Üyesi Uz. Psik. Dan. Ümran Örkün ise çözüm önerilerini şu şekilde ifade etti; ‘Öğrencilere tekrar uyum sağlamaları için sabırla yaklaşırken tatilin son bulmadığı ifade edilmeli. Hafta sonlarının kendilerine ait olduğu ve belli tatil etkinliklerinin hafta sonlarına kaydırılarak onlara tatil hakkı tanınmaya devam edileceği anlatılmalı. Çocukların okula tekrar adapte olması için derslerini dinleme, ders çalışma, ödev yapma gibi sorumlulukları hatırlatılırken, dinlenmesine, cumartesi ve pazarları belli tatil etkinlikleri ile nefes almasına izin verilmeli. Onlara uzun tatilin bittiği ama daha uzun bir tatile gitmeden evvel her hafta kocaman iki tatil gününün onlara kaldığı anlatılırsa daimi meslekleri öğrencilikle ilgili sorumluluklarını alırken zorluk çekmeyeceklerdir.’

TERAPİDER ailesi olarak tüm öğrencilerimize başarılı, sağlıklı, umut dolu ve aydınlık bir eğitim- öğretim dönemi diliyoruz.

Bu gönderiyi paylaş