“Riske Girmeyin, Paniklemeden Gerekeni Yapın!”

covid-19-psikoloji-anksiyete-coronafobia

“Riske Girmeyin, Paniklemeden Gerekeni Yapın!”

Evrimleşen ve salgın halinde yayılan yeni korona virüs (COVID-19) salgınına dair henüz bilinmeyen, geçerliliği kanıtlanmamış veya doğrulanmamış haberlerin özellikle de sosyal medya aracılığıyla ölçüsüzce yaygınlaştırılmasının, toplumu korkuya ve kaygıya sürükleyeceğini belirten Aile Terapileri ve Terapistleri Derneği (TERAPİDER), gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

İlk olarak Çin’in Vuhan Eyaleti’nde Aralık ayının sonlarında solunum yolu belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı) gelişen hastalarda tanımlanan yeni korona virüsün, hasta bireylerin öksürmeleri ve aksırmaları sonucu ortama saçılan damlacıkların solunması ile bulaştığını ifade eden TERAPİDER Genel Başkanı Uzm. Dr. Taner CANATAR;Hastaların solunum parçacıkları ile kirlenmiş yüzeylere dokunulduktan sonra ellerin yıkanmadan yüz, göz, burun veya ağıza götürülmesi ile de virüs alınabilir. Kirli ellerle göz, burun veya ağıza temas etmek risklidir. Belirtisiz olgular olabileceği bildirilmekle birlikte, bunların oranı bilinmemektedir. En çok karşılaşılan belirtiler ateş, öksürük ve nefes darlığıdır. Şiddetli olgularda zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ne yazık ki ölüm gelişebilmektedir. Günümüzde maalesef korona virüs enfeksiyonlarına yönelik etkinliği kanıtlanmış herhangi bir tedavi ya da aşı protokolü bulunmasa da riske girmeden ve paniklemeden alınacak tedbirler hayat kurtarıcı olacaktır.dedi.

Olguların yüzde 80’inin hastalığı hafif geçirdiğini, yüzde 20’sinin hastane koşullarında tedavi edildiğini belirten Dr. CANATAR, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi;Hastalık, genellikle 60 yaş ve üzerindeki kişileri daha fazla etkilemektedir. Kalp, tansiyon, şeker, kanser ve kronik solunum yolu hastalığı gibi ciddi kronik rahatsızlıkları olanlar ile sağlık çalışanları risk grubu içindedir. Bu nedenle resmi açıklamalar dışındaki panik havası estiren abartılı bilgilere de küçümseyici ifadelere de itibar edilmemelidir. Mümkün olduğunca önerilere uymaya, tokalaşmaktan, öpüşmekten ve yakın temasta bulunmaktan kaçınmaya gayret edilmelidir. Her ne kadar korona virüs, cinsel yolla bulaşmasa da özellikle hastalık şüphesi olan veya yurt dışı teması olan riskli kişilerle münasebetten kaçınılmalıdır. Unutmayınız ki korona virüs, alacağınız tedbirlerden daha güçlü değildir.

SAĞLIK BAKANLIĞINDAN ALTIN DEĞERİNDE UYARILAR!

 • Ellerinizi sık sık su ve sabun ile en az 20 saniye ovarak yıkayın.
 • Öksürürken ve hapşırırken ağzınızı, burnunuzu tek kullanımlık mendil ile kapayın. Mendil yoksa dirsek içini kullanın.
 • Ellerinizle gözlerinize, ağzınıza ve burnunuza dokunmayın.
 • Soğuk algınlığı belirtileri gösteren kişilerle aranıza en az 3-4 adım mesafe koyun.
 • Yurt dışı seyahatlerinizi iptal edin ya da erteleyin.
 • Yurt dışından döndüyseniz kendinizi izole edin ve ilk 14 günü evde geçirin, ziyaretçi kabul etmeyin. İzole edilmiş kişinin odasına maskesiz girmeyin.
 • Bulunduğunuz ortamları sık sık havalandırın.
 • Kapı kolları, lavabolar gibi sık kullandığınız yüzeyleri su ve deterjanla her gün temizleyin.
 • Havlu gibi kişisel eşyalarınızı ortak kullanmayın.
 • Kıyafetlerinizi 60-90 derecede normal deterjanla yıkayın.
 • Tokalaşma, sarılma gibi yakın temaslardan kaçının.
 • Güçlü bir bağışıklık sistemi için bol sıvı tüketin, dengeli beslenin, uyku düzeninize dikkat edin.
 • Soğuk algınlığı belirtileriniz varsa yaşlılarla ve kronik hastalığı olanlarla temas etmeyin, maske takmadan dışarı çıkmayın.
 • Düşmeyen ateş, öksürük ve nefes darlığınız varsa, maske takarak bir sağlık kuruluşuna başvurun.

Bu gönderiyi paylaş