Sağlıklı, Doyumlu, Daha Huzurlu Bir Aile ve Evlilik Yaşantısı İçin…

AİLE TERAPİLERİ VE TERAPİSTLERİ DERNEĞİ (TERAPİDER)

Sağlıklı, Doyumlu, Daha Huzurlu Bir Aile ve Evlilik Yaşantısı İçin…

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, evlenmekten korkanların, mutsuz evliliklerin ve boşanmak isteyenlerin oranları giderek artmaktadır. Günümüzde de yaklaşık her beş evlilikten biri boşanma ile sonuçlanmaktadır; evliliklerini mutsuz bir şekilde sürdürenlerin oranı ise çok daha yüksek. Bu sonuçlardan yola çıkarak “sağlıklı, doyumlu, daha huzurlu bir aile ve evlilik yaşantısı için…” sloganı ve halkımıza yardımcı olmak amacı ile ile kısa adı TERAPİDER olan Aile Terapileri ve Terapistleri Derneği hayata geçirilmiştir. İşte Derneğin Genel Başkanlığına seçilen Uz. Dr. Taner CANATAR’ın açıklamaları:

“Aile ve Evlilik sorunları, insanların yaşamlarındaki problemlerin en rahatsız edici olanlarından biridir. Hiçbir evlilik mükemmel ve sorunsuz değildir. Hatta elbette ki ‘dozunda tartışmalar’ her ilişkinin tuzu biberidir. Fakat birbirinizi görmeye tahammül bile edemeyecek düzeyde, nefes alır gibi tartışıyor, yoktan yere çıkan tartışmaları büyütüp çirkinleştiriyorsanız, kendinizi her daim gergin, mutsuz ve saldırgan hissediyor, partnerinize bağırmak bile sizi rahatlatmaya yetmiyorsa, birbirinize olan saygınızı ve güveninizi yitirmeye başladıysanız, birbirinizi başkalarıyla kıyaslıyorsanız, öfke ve kıskançlığınızı kontrol etmekte güçlük çekiyorsanız, birbirinizle iletişim kurmakta ve anlaşmakta zorlanıyorsanız ya da cinsellikten artık yeterince haz almıyorsanız ailenizin ve evliliğinizin bir yardıma ihtiyacı var demektir. Çünkü eşlerin, sağlıklı gitmeyen beraberlikler için yardım almamaları hatta bunu evlilik sürecinde yaşanılması kaçınılmaz doğal bir süreç gibi algılamaları, sadece kendi yaşantılarını değil; onlarla birlikte büyüyen çocukları da etkileyebildiği için gelecek nesillerin evlilikten kaçınmalarına da yol açabiliyor.

Bütün sağlık sorunlarınızda ilk başvurduğunuz hekim grubu olan Aile Hekimleri, disiplinleri gereği, yaş, cinsiyet ve problem ayrımı yapmaksızın yardım arayan herkese kapsamlı ve sürekli hizmet sunmaktan sorumludurlar. Buna rağmen ülkemizde aile hekimleri arasında aile ve evlilik terapileri ile aile danışmanlığı alanlarında çalışan uzmanlaşmış hekim sayısı son derece yetersizdir. Oysa ruh sağlığı yerinde ve mutlu nesiller yetiştirmek için sağlıklı aile ilişkilerinin önemi göz ardı edilemez. Bu nedenle TERAPİDER olarak amacımız; halkımızı bu alanda bilinçlendirmek, aile terapileri alanında çalışan tüm hekim, psikolog, psikolojik danışman, sosyal hizmet ve davranış bilimleri uzmanlarını bir araya getirmek, haklarını koruyarak destekleyici ve geliştirici faaliyetlerde bulunmak, profesyonel eğitim hizmeti sunmaktır. Unutulmamalıdır ki mutlu aile, bir kişinin sahip olacağı en büyük değerlerden birisidir.”

Bu gönderiyi paylaş