TERAPİDER, “Her Gün Sevgili Kalabilmenin Şifreleri”ni Açıkladı…

TERAPİDER, “Her Gün Sevgili Kalabilmenin Şifreleri”ni Açıkladı…

Her insanın yılda bir kez dahi olsa kendini özel hissetmek istemesinin son derece doğal bir durum olduğunu belirten Aile Terapileri ve Terapistleri Derneği (TERAPİDER), her gün sevgili kalabilmenin şifrelerini açıkladı;  İnsanlar, bu özel günde yaşadıkları romantik duyguların etkisiyle hem güne özel ritüelleri gerçekleştirmek, hem de keyif alacakları, eğlenceli bir deneyim yaşamak istiyorlar. Mutlu, huzurlu ve ruh sağlığı yerinde nesiller yetiştirmek için ise ilişkilerdeki sevgi ve tutku sadece 14 Şubat’a özgü olmamalı, her gün yaşanmalı. Çiftlerin sağlıklı bir iletişim kurarak birbirini tamamlayabilmeleri için erkekte erkeksilik, kadında dişilik ön planda olmalı ve bunlar dengede bulunmalı. Bu nedenle ‘kadının dişiliğini besle, erkekliğin desteklensin!’, deyişini yabana atmamak gerekiyor. Konuşmak’  kadınların, ‘takdir edilmek’ de erkeklerin en önemli gereksinimlerinden biri. Kadınlar dokunulmak, dinlenilmek, anlaşılmak ve duygularını paylaşmak  isterken, erkekler ise takdir edilmek, onaylanmak ve zaman zaman yalnız kalmak istiyor. Romantizmin sürebilmesinin yolunun sadece hediyeler ve lüks restoranlar için çok para harcamaktan geçtiğini düşünmek büyük bir yanılgı. Burada önemli olan günlük hayat içerisinde duygulara dokunabilmek.  Kısacası sevdiğiniz kişiyi her gün biraz daha mutlu kılabiliyorsanız, o zaten her gün sevgililer gününü kutluyor olacaktır. Bununla birlikte 14 Şubat Sevgililer Günü de sevginin  somut olarak yaşanması için bir araç olarak görülmelidir.’’

SEVDİĞİNİZİ ŞAŞIRTIN!

  • Sevgi sözcüklerinin karşıdan gelmesini beklemeyin. Sevdiğinizden önce davranın ve ‘seni seviyorum’ deyin.
  • Hafızanızı yoklayın! Ona bugüne kadar hiç söylemediğiniz sevgi sözcükleri mutlaka vardır. Sevginizi samimice anlatacak bir cümle düşünün. Aklınıza gelmiyorsa da bunu araştırın, bulun ve mutlaka uygulayın.
  • İlla ki hediye mi alacaksınız? Düşünün bakalım son bir aydır kendisi için ne almak istiyordu? Hiç tereddüt etmeyin ve onu alıp sürpriz yapın.
  • İlişkinizde geçmişte yaşadığınız en mutlu anı içeren ve ikinizi de heyecanlandıracak bir fotoğrafı bulun, çerçeveletip ona hediye edin.
  • Geçmişte unutmadığınız bir anın tüm ayrıntılarını ve ona ifade edemediğiniz tüm duygularınızı yazın ve ona verin.
  • Onun ulaşabileceği veya görebileceği her yere sevgi sözcükleri iliştirin.
  • Özel bir gece yaşatabilmek için fantezilerinizi kullanın. Hayal gücü sevgiyi beslemenin en güzel yoludur.
  • Dokunmak çok önemlidir; rutinlerin dışına çıkın ve bugüne kadar hiç dokunmadığınız bir şekilde sımsıkı sarılın.
  • Eğer 14 Şubat ilişkinizde yeni bir başlangıç olacaksa sloganınız “Beklenmeyeni yap!” olmalı. Sürprizleriniz ise tamamen hayal gücünüzle sınırlı. Ancak unutmayın! Yapacağınız şey her ne olursa olsun bunu asla bir gün değil her gün yapmaya çalışın. Asla bir günlük sevgili olmayın.

14 Şubat’larda Sadece Bir Günlüğüne Değil, Her Gün Sevgili Kalabilmek İçin:

*Hayat arkadaşınızı olduğu gibi kabullenin ve onu değiştirmeye çalışmayın.

*Koşulsuz sevin ve kabullenin. Değişim ve gelişim için karşılık beklemeden, “ben şunu değiştirdim, sen de şunu değiştir” demeden, sabırla, inançla kendinizi değiştirip geliştirmeye çalışın. Çünkü insanların karşısındaki değiştirme güçleri çok azdır, ancak kendilerini değiştirme güçleri çok fazladır.

*Yaşanan her sıkıntıda “benim payım nedir?” sorusuna odaklanın ve kendinizde hatalı bulduğunuz davranışları değiştirmeye çalışın. Yani suçlamak yerine sorumluluk alın.

*Haklı olmak yerine mutlu olmayı seçin.

Unutmayınız ki her şeye rağmen sevmek ve sevilmek dünyanın en güzel duygusu…
Sevgi ve sağlıcakla kalın…

Bu gönderiyi paylaş